Basen prywatny

Basen prywatny

Podstawowe wiadomości dotyczące uzdatniania wody

Marzenia o posiadaniu własnego basenu nie są już dzisiaj „wielkim wyzwaniem”. Tym bardziej, jeżeli dla zaspokojenia naszych potrzeb wystarczy nam niewielki zbiornik umieszczony pod chmurką, w ogrodzie.

Akceptując niedogodności związane z wchodzeniem do basenu po drabince, jesteśmy w stanie osiągnąć cel przy wydatku rzędu 2 – 3 tysięcy złotych. Otrzymamy w zamian gotową konstrukcję do rozłożenia na równej powierzchni, z kompletem podstawowych akcesoriów i zestawem filtracyjnym. Jakość wykonania i kompletacja urządzeń pozostawia wiele do życzenia, ale nie o to nam teraz chodzi. Posiadając bardziej zasobny portfel oraz większe wymagania, możemy zainstalować prawdziwą nieckę w gruncie, z profesjonalnym osprzętem i urządzeniami które zaspokoją nawet najbardziej wymagających Inwestorów. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Wielkość i zakres inwestycji w tym momencie nie ma większego znaczenia. W każdym przypadku będzie to zbiornik wodny z zamkniętym obiegiem cyrkulacji i tylko niewielką, okresową podmianą wody.

Bardzo istotnym elementem całego przedsięwzięcia jest układ uzdatniania. Niewielu przyszłych użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymanie klarownej i bezpiecznej do kąpieli wody to bardzo trudne zadanie. Inwestor najczęściej nie przywiązuje do tego zbyt dużej uwagi, ze względu na niewielką wiedzę oraz fakt że na etapie decyzji, najważniejszy jest efekt końcowy i estetyka. Przez producentów i instalatorów cały problem jest dość poważnie bagatelizowany, w celu utrzymania możliwie niskiej ceny końcowej oferowanego produktu oraz zminimalizowaniu poziomu skomplikowania montażu.

Po zakończeniu prac mamy cieszący oko basen i często, szybko mętniejącą wodę wewnątrz. Z problemem pozostajemy sami, bez fachowej wiedzy i braku wystarczającej pomocy ze strony dostawcy naszego „marzenia”.

Poniżej kilka moich porad dotyczących basenu, wynikających z wiedzy teoretycznej oraz doświadczenia zdobytego w praktyce.

  1. Przy podejmowaniu decyzji.

1.1. Przy wyborze producenta zwracajmy uwagę na dostępność do części zamiennych i czas realizacji zamówienia.

1.2. .Dobrze jest sprawdzić czy producent przewiduje naprawę podzespołów, dość często okazuje się że naprawa jakiegoś elementu, zupełnie bez uzasadnienia jest niemożliwa. Czeka nas wtedy kosztowny zakup całego urządzenia.

1.3. Jeśli korzystamy z usług firmy instalacyjnej, oferującej urządzenia określonych producentów/dostawców, dokładnie sprawdzajmy rzeczywiste umiejętności u źródła. Dobrze jest skontaktować się z producentem/dystrybutorem i zapytać o fachowość i doświadczenie naszych potencjalnych „magików”.

1.4. Przy wyborze ofert zwracajmy uwagę nie tylko na cenę ale również na zaproponowane rozwiązania. Ich jakość i co bardzo ważne, ilość.
Nieodpowiednie dobrane wyposażenie niecki to błędy które na etapie eksploatacji są już najczęściej nie do usunięcia.

1.5. Do dzisiaj istnieją dwie sprawdzone metody dotyczące cyrkulacji wody w niecce basenu. Jest to poziomy układ cyrkulacji – ze skimerami umieszczonymi na jednej ze ścian i dyszami napływowymi umieszczonymi na ścianie przeciwległej,  oraz drugi, pionowy układ cyrkulacji – najczęściej z rynną przelewową na górnej krawędzi ścian niecki i dyszami napływowymi umieszczonymi równomiernie w dnie basenu. Najistotniejszy w każdym z powyższych przykładów jest jasno określony kierunek przepływu wody, droga pomiędzy zasilaniem i powrotem ograniczona do minimum, oraz równomierne rozprowadzanie uzdatnionej wody po całej niecce basenu.

Unikajmy rozwiązań gdzie cyrkulacja wody wymuszana jest „w kółko” – po obwodzie, gdy dysza napływowa jest zainstalowana bezpośrednio pod skimerem, gdy występują zbyt duże odległości pomiędzy zasilaniem i powrotem, lub też łączenia obiegów cyrkulacyjnych.

1.6. Unikajmy układów filtracyjnych opartych na filtrach kartuszowych lub workach filtracyjnych. Takie rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się w wannach z hydromasażem, gdzie ilość wody w obiegu jest bardzo niewielka. W przypadku wystąpienia problemów z jakością wody, bez większych strat całą możemy wymienić.

Natomiast w basenie, zastosowanie takiego rozwiązania uniemożliwia korzystanie z niektórych środków do pielęgnacji wody w przypadku wystąpienia problemów, jakość i wydajność układu. Wydłuża to czas potrzebny na uzdatnienie wody oraz zwiększa koszty. Do dnia dzisiejszego, najlepszą i sprawdzoną metodą filtracji mechanicznej wody jest zbiornik filtracyjny ze złożem piaskowym. Oczywiście odpowiednio dobranym do wielkości basenu i zastosowanych rozwiązań. Filtry kartuszowe i worki filtracyjne w niektórych przypadkach wykorzystywane są jako filtracja uzupełniająca i tam rzeczywiście sprawdzają się doskonale.

1.7. Dla uzyskania krystalicznie czystej wody konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków:

– odpowiednio sprawny i wydajny układ filtracji mechanicznej,

– system uzdatniania chemicznego.

Przy wyborze sposobu uzdatniania nie dajmy zwieść się bajkom o istnieniu cudownych środków / rozwiązań do pielęgnacji basenu. W ostatnim czasie powstało kilka „cudownych” metod, pamiętajmy jednak, abyśmy to my nie stali się „królikami doświadczalnymi”. Jest wiele metod sprawdzonych i działających od lat, systemów uzdatniania w trybie ręcznym, a także układów pomiarów i dozowania w trybie automatycznym. Wybór najlepszego rozwiązania to kwestia indywidualna, uzależniona od predyspozycji i wymagań użytkownika, możliwości finansowych, lokalnych możliwości i wielu innych parametrów.

Postarajmy się aby doradcą w wyborze nie był handlowiec dbający o wartość sprzedaży, a osoba posiadająca obszerną wiedzę w zakresie uzdatniania wody basenowej.

1.8. Jeśli skorzystamy z usług firmy instalacyjnej to pamiętajmy, że w pewnym sensie oddajemy w ich ręce zdrowie i życie, nasze i wszystkich osób korzystających z basenu w przyszłości. Niezależnie od tego jak „bezpieczne” będzie samo urządzenie, przy nieprawidłowym montażu może być dla nas poważnym zagrożeniem.

Warto by robił to ktokolwiek…..?

  1. Na etapie użytkowania.

2.1. Korzystajmy z produktów do pielęgnacji basenu, firm specjalistycznych i sprawdzonych. Dobrej jakości produkty to zdecydowanie mniejsze problemy z utrzymaniem wody w odpowiedniej kondycji.

Nawet jeśli basen nam „zakwitnie”, przy dobrych środkach wystarczy maksymalnie dwie doby na doprowadzenie wody do stanu idealnego.

Z reguły wiąże się to z nieco wyższymi kosztami na etapie zakupu, ale proszę wierzyć że warto. W efekcie końcowym i tak wyjdzie taniej. Ze zdecydowanie mniejszą ilością nerwów i czasu straconego na doprowadzenie basenu do stanu używalności.

2.2. Jeżeli zdecydowaliśmy się na basen wykonany z tworzywa sztucznego lub wykończony folią basenową PVC, pamiętajmy by materiały te nie miały styczności ze stężonym chlorem (tabletki chlorowe, granulat chlorowy, nierozcieńczony chlor płynny). Niekorzystne jest również długotrwałe utrzymywanie wyższych dawek chloru rozpuszczonego. To praktycznie najważniejszy wróg naszego basenu. Białych odbarwień w wyniku jego działania, oraz ogólnego rozjaśnienia, nie będziemy w stanie w żaden sposób usunąć. Dłuższe działanie wyższych stężeń może doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury folii, straci ona całkiem swoją elastyczność i stanie się krucha. To może doprowadzić do nieszczelności membrany izolacyjnej.

2.3. Pamiętajmy że filtr ze złożem piaskowym należy minimum jeden raz w tygodniu wypłukać,  nawet gdy basen nie był w tym czasie nadmiernie obciążony, lub nie widać żadnych zanieczyszczeń.

2.4. Sprawdzajmy okresowo poprawność działania zabezpieczeń elektrycznych zainstalowanych na obwodach zasilających urządzenia basenu.

2.5. Dokładnie przygotowujmy basen i urządzenia do przerwy zimowej. Pozostawienie wody w instalacjach, nieodpowiednie zabezpieczenie niecki i pozostawionej wody oraz brak odpowiedniej dezynfekcji układu, może zdecydowanie opóźnić start sezonu pływackiego w roku następnym.

Zapraszam do kontaktu, jeżeli macie Państwo jakiekolwiek problemy z utrzymaniem basenu w dobrej kondycji, wątpliwości w zakresie poprawności pracy urządzeń lub ich poprawnej konfiguracji.

 

Pozdrawiam,

Rafał Nowakowski

 

Zaufali Nam


Nasi Partnerzy